пятница, 10 февраля 2017 г.

“Health Service” 7 клас

                 Урок з англійської мови в 7 класі за
підручником    О. Карп`юк.

Тема уроку “Health Service”

                                    Мета уроку     

Освітня:
-         Активізація навичок самостійного рішення комунікативного спілкування на англійській мові.
Розвиваюча:
-         Розвиток пізнавальних інтересів учнів через нестандартні форми подачі матеріалу.
-         Розвиток умінь встановлення причинно-наслідкових зв`язків і здатності вираження своїх думок у монологічному та діалогічному мовленні.
Виховна:
-         Розуміння важливості медичних проблем, виховування   прихильності до здорового способу життя, правильного відношення до процесу лікування та поваги до лікаря.
Обладнання:
·       мультимедійний проектор, ноутбук, екран, дитячі творчі роботи.

                              Хід уроку
I.                Привітання.
Good morning everybody.
I`m sure you are ready to work hard and enthusiastically. Be calm and confident on your way to knowledge.
 II. Повідомлення теми уроку.
      The topic of our lesson isHealth Service”. What shall we do?
        We’ll give pieces of advice:
        What to do to recover soon, speak about parts of the body and inner organs, listen and speak on the topic to make a conclusion that health is a great thing.
Pay attention to the proverb “Health is above wealth”.
III. Визначення цілей для учнів.
         Your task at the lesson are:
-to listen attentively and try to understand everything,
-to speak English as much as possible,
-not to be afraid to make mistakes,
-to express your opinion,
-to show your knowledge of the vocabylary on our topic.

IV. Уведення в іншомовну атмосферу. Лексична робота.
Let’s start with the vocabylary.
1. Give it a name.
-The upper, front part of the body;
-One of the two organs of breathing in the chest of a man and animals;
-To force air from the lungs with a sudden, sharp sound;
-A movable organ in the mouth;
-It is in the front of the neck.

(a chest, a lung, to cough, a tongue, a throat)

2. Profession of a doctor is closely connected with different illnesses. I’d like you to join the name of the illness with a profession of  the doctor, who treats it.
quinsy                               dentist
caries                               orthopaedist
short  eyesight                 dermatologist
fracture                           cardiologist
arrhythmia                      surgeon
appendicitis                    oculist
skin diseases                   therapist
bronchitis                       ENT doctor

        3. Answer the following questions:
-Have you ever called the doctor?
-What did you complain about?
-What did the doctor do?
-What were the doctor’s instructions?
-Did you recover soon?
-So, is it good or bad to be ill?
-Are there any advantages of being ill?

        4. What should the doctor do when the patient comes?
You should make a chain, repeating the previous words

The doctor should…
     I Pupil                  The   doctor should examine the body
      II Pupil               the  doctor should examine the body and    the throat                                    
    III Pupil               the doctor should examine the body,            
                                   the throat and take the temperature                                                                    
   …....                        take the pulse
   ……                        take the blood pressure
   ……                        listen to lungs
   ……                        listen to the heart
   ……                        listen to the cough
   ……                        write out a prescription
   ……                        prescribe some medicine
        
V.Основна  частина уроку.

        1. Find out the opposites to the following words
To fall ill
To breathe in
To go for a walk
High blood pressure
Good eyesight
Illness
             (Opposites)
 To recover
                      To breathe out
To stay in bed
Low blood pressure
Bad eyesight
Health
2. Listen to the text under the title “Ronald is ready ill!” to understand it well enough and to remember all the actions in order to be able to do exercises after the listening.
                                        Ronald Is Really Ill.
Last Thursday morning Ronald Bell took part in the football match. The game was really exciting and Ronald’s team won. The weather that day wasn’t fine at all. It was rather cold, there were dark clouds in the sky and it even started to rain several times.
When Roland came home he felt that something was wrong with him. He had a terrible headache, a sore throat and he had a strong pain in his legs. He felt so bad that he decided to go to bed without dinner. His mother understood that Ronald was ill and phoned Doctor Green. “Doctor, I think Ronald has fallen ill. Could you come?”
Green visited the Bells the next morning. She was a nice woman of about 35. She came into Ronald’s room and asked him how he felt. Then she took the boy’s pulse, listened to his heart and lungs: “You feel pretty bad, don’t you? she asked. “Terrible,” Ronald nodded. He said that sometimes when they had had a test at school he could pretend to be ill, just because he didn’t want to go to school. But it was not his “trick” illness this time. The doctor examined the boy’s throat and tongue. Ronald said that he had a stomachache and a pain in the right side.
Doctor Green took the boy’s temperature. It was rather high. His throat was red and it was difficult for him to swallow and to breathe. Ronald’s mother asked if it was flu or quinsy. But Doctor Green told her not to worry. She said it was neither flu nor quinsy. It was just a bad cold.
“Ronald is running a high temperature. He is sneezing and coughing now, but I’m sure, he will be much better in a few days. It’s not serious. I’m going to prescribe some medicine for his headache and his sore throat. Please, Mrs Bell, go and buy the medicine. And you Ronald should stay in bed for 3 days at least. Drink warm milk with butter, honey or mineral water. Then you will recover soon. Cheer up! I’ll send a specialist to have a look at your right side. Bye!” With these words she left the room.

3. True or false.
 1) It’s started to snow several times that day.
2) When Ronald came home he felt that something was wrong with him.
3) His mother understood that Ronald pretended to be ill.
4) The doctor, visited him, was a woman of 55.
5) It was not Ronald’s ‘trick’ illness that time.
6) Ronald had a pain in the right side.
7) Ronald had neither flu nor quinsy.
8) Ronald had a stomach ulcer.
9) Doctor prescribed the boy some medicine for his headache and the sore throat.
10) Ronald will stay in bed for 3 days.
   (False-1, 3, 4, 8)
(Rain, was ill, 35, a bad cold)
4. Put the points in a logical order according to the text, you have just listened to.
                 1. The doctor’s advice.
                      2. The mother’s call to the doctor.
                      3. The weather on the football match day.
                      4. The doctor’s visit.
                      5. Ronald’s health at the end of the day.
5. Let’s speak about different doctors.
      1. What doctor prescribes spectacles?
      Answers…
      2. What specialist operates on different organs?
      3. What doctor is filling the tooth for?
      4. How is a children’s doctor called?
      5. What specialist will help you with a broken leg (arm)?
      6. Whom does the patient visit if he feels sick and giddy?

6. Let’s listen to your home dialogues.
                      (Pupils’ dialogues)        
         An example:
-Good morning! How can I help?
-Good morning, doctor. I don’t feel well, and I decided to come to you.
-What are the main symptoms you have?
- I have a headache, watering eyes. I often sneeze and cough.
-I see. I’ll have to look at your throat and listen to your lungs. Come up to me, please.
-All right.
-Open your mouth. Your throat is red. Turn with your back, breathe in, breathe out, don’t breathe. You have got a bad cold. You shouldn’t go to school for a week or two and stay in bed. It is also necessary to drink hot tea with lemon and hot milk with honey.
-I haven’t already gone to school, staying at home. I’ll do everything you suggest.
- You have to buy some pills and take them 3 times a day.
-Ok.
-Let’s meet on Monday in a week. Recover soon.
-Thank you, doctor. Good bye.

7. Our lesson is coming to the logical end but I ask you to do one more task, joining the parts of the proverbs.
1) An apple a day…
2) Early to bed and early to rise…
3) Good health is…
4) Health is not valued…
5) Healthy mind…
6) He who has health has hope…

* till sickness comes.
* above wealth.
* keeps the doctor away.
* he who has hope has everything.
* keeps a man healthy, wealthy and wise.
* in a healthy body.

VI. Підведення підсумків уроку.

1. Making a conclusion, we have to note that we touched a very necessary topic, our life is closely connected with.
Let’s return to the beginning of our lesson and recollect the first proverb of it. “Health is the best wealth”. I think you completely agree with these words now, we have done a lot to prove it.
………………
We have achieved our aim today. Do you think so too?
                     (Results. Marks)
  Good bye.

Homework: Write down a composition “My last visit to the doctor”

                  Thank you for your attention

Английский язык для детей

На данном сайте у вас есть возможность найти интерактивные упражнения, игровые презентации, видео для начинающих, викторины и многое другое...
Смотреть далее...

среда, 4 января 2017 г.

Виховна година "Що таке толерантність?"


Виховна година
Тема : Що таке толерантність?
Цілі:
 познайомити учнів з поняттям "толерантність", з основними рисами
толерантної та інтолерантності особистості;
 розвивати здібності адекватно пізнавати себе та інших людей.
Завдання:
 дати учням можливість оцінити ступінь своєї толерантності;
 розвивати увагу, пам'ять, творче мислення учнів;
 виховання почуття колективізму, згуртованості; сприяти розвитку
шанобливого ставлення між учнями
Форма проведення: «круглий стіл» з сюжетно-рольовими завданнями,
проблемними питаннями.
Попередня робота: учням заздалегідь повідомляється тема даного
заходу, дається спеціальне завдання (у словниках знайти визначення слова
толерантність; як слово толерантність визначається різними мовами земної
кулі; репетиція сценки "Перед вами два шляхи" учнями).
Обладнання :вислови відомих людей ,ватман ,фломастери
Хід класної години
І Вступне слово вчителя
- Сьогодні наша розмова присвячена толерантності. 16 листопада
Міжнародний день толерантності. Не всім, може бути, знайоме це слово. І,
на перший погляд, звучить воно абсолютно незрозуміло. Але сенс, який
воно несе, дуже важливий для існування і розвитку людського суспільства.
Сучасна культурна людина - це не тільки освічена людина, але людина, що
володіє почуттям самоповаги, яку шанують оточуючі. Толерантність
Онищук Олена Петрівна
Олександрійський колегіум – спеціалізована школа
вважається ознакою високого духовного та інтелектуального розвитку
індивідуума, групи, суспільства в цілому.
ІІ Основна частина
- Нашу зустріч я б хотіла почати з розмови про вічне, про любов.
Звучить музика, розповідається казка.
Жила-була на землі дівчина на ім'я Любов. Нудно їй було жити на світі
без подружки. Ось і звернулася вона до старого, сивого чарівника, котрий
прожив сто років :
- Допоможи мені, дідусь, вибрати подружку, щоб я могла дружити з
нею все відпущене мені Богом життя.
Подумав чарівник і сказав:
- Приходь до мене завтра вранці, коли перші птахи заспівають, і роса
ще не просохне ...
Вранці, коли червоне сонце освітило землю, прийшла Любов до
призначеного місця ... Прийшла і бачить: стоять п'ять прекрасних дівчат,
одна гарніша іншої.
- Ось вибирай, - сказав чарівник, - одну звуть Радість, іншу - Удача,
третю - Краса, четверту - Печаль, п'яту - Доброта.
- Вони всі прекрасні, - сказала Любов. - Не знаю, кого й обрати ...
- Твоя правда, - відповів чарівник, - вони всі хороші, і ти в житті ще
зустрінешся з ними, а може, і дружити будеш, але вибери одну з них. Вона
й буде тобі подружкою на все твоє життя.
Підійшла Любов до дівчат ближче , подивилася в очі кожній.
Задумалася Любов.
-А кого обрали б ви? Чому?
(Звучить музика і продовження казки):
Любов підійшла до дівчини на ім'я Доброта і простягла їй руку.
Онищук Олена Петрівна
Олександрійський колегіум – спеціалізована школа
-Чому Любов вибрала Доброту? (Відповіді)
- Випускник школи. Яким він повинен бути, щоб максимально швидко
адаптуватися до тих умов, в які потрапляє після закінчення школи?
Адаптація людини до нових умов, як в житті, так і в професійній діяльності
можлива лише за наявності сформованих професійних і соціальних умінь
якостей особистості. Одним з таких якостей є толерантність. У житті
людина спілкується з представниками різних національностей, культур,
світів, конфесій, соціальних верств, тому важливо навчитися поважати
культурні цінності, як свого народу, так і представників іншої культури,
релігії, навчитися знаходити точки дотику. Крім того, толерантність як
якість особистості вважається необхідним для успішної адаптації до нових
несподіваних умов. Люди,які не володіють толерантністю, проявляючи
категоричність, виявляються нездатними до змін, яких вимагає від нас
життя.
-Що означає слово толерантність? Як це слово визначається на різних мовах
земної кулі?
Толерантність - це повага, прийняття і правильне розуміння багатого
різноманіття культур нашого світу, форм самовираження і способів прояву
людської індивідуальності.
Визначення слова толерантність різними мовами земної кулі звучить
по-різному:
в іспанській мові воно означає здатність визнавати відмінні від своїх
власних ідеї або думки;
у французькій мові - відношення, при якому допускається, що інші
можуть думати чи діяти інакше, ніж ти сам;
у англійській мові - готовність бути терпимим, поблажливим;
у китайській мові - бути великодушним по відношенню до інших ;
в арабській мові - прощення, поблажливість, м'якість, милосердя,
співчуття, прихильність, терпіння, прихильність до інших;
Онищук Олена Петрівна
Олександрійський колегіум – спеціалізована школа
в українській мові - здатність терпіти щось або когось (бути
витриманим, витривалим, стійким, вміти миритися з існуванням чогось,
когось).
-Яке з визначень вам імпонує найбільше? (Відповіді).
-Чому, на ваш погляд, в різних країнах визначення різні? (Відповіді).
-А що ж об'єднує ці визначення? (Відповіді).
-Чому так актуальна толерантність в даний час? (Відповіді).
(Далі учасники узагальнюють все сказане, роблять висновок, що
толерантність - не пасивне, неприродне підкорення думці, поглядам і діям
інших, не покірне терпіння, а активна моральна позиція і психологічна
готовність до терпимості в ім'я позитивної взаємодії між етносами,
соціальними групами, в ім'я позитивної взаємодії з людьми іншої
культурної, національної, релігійної або соціальної середовища.).
- Слово толерантність я зобразила у вигляді сонця. Давайте, зобразимо
ваші відповіді у вигляді промінчиків. (Учасники висловлюють свої думки).
Толерантність-це…
 прощення
 повага до прав інших людей
 співробітництво, дух партнерства
 сприйняття інших такими, якими вони є
 повага до людської гідності
 милосердя
 співчуття
 терпимість до думок ,віросповідань,поведінки інших людей
Набирає обертів третє тисячоліття. Прогрес невблаганно рухається
вперед. Техніка прийшла на службу людині. Здавалося б, життя має стати
спокійнішм. Але ми все частіше чуємо слова: біженець, жертва насильства
... У сьогоднішньому суспільстві відбувається активний ріст екстремізму,
агресивності, розширення зон конфліктів. Ці соціальні явища особливо
Онищук Олена Петрівна
Олександрійський колегіум – спеціалізована школа
зачіпають молодь, якій в силу вікових особливостей властивий максималізм,
прагнення до простих і швидких рішень складних соціальних проблем.
Будь-яка людина робить у житті різні вчинки. В одних ситуаціях вона
чинить правильно і проявляє свої хороші якості, але іноді буває і навпаки.
Сценка "Перед вами два шляхи. Обирайте ... "
Молодий чоловік і його дівчина гуляли містом. На бордюрі сидів
погано одягнений літній чоловік. Біля нього валялася сумка. Він тихенько
стогнав, а в очах стояли сльози.
- Почекай, я підійду до нього, - сказала дівчина.
- Не здумай. Він брудний, ти підчепиш заразу, - відповів молодий
чоловік, стиснувши її руку.
- Відпусти. Бачиш у нього зламана нога. Дивись, дивись, у нього кров
на штанині.
- А нам-то що? Він сам винен.
- Відпусти мою руку, ти робиш мені боляче. Йому потрібна допомога.
- Кажу тобі: він сам у всьому винен. Працювати треба, а він жебракує,
краде, пиячить. Навіщо йому допомагати?
- Я все одно підійду. - Дівчина вирвала руку.
- Я тебе не пущу. Ти - моя дівчина і не смій спілкуватися зі "всякими".
Ходімо звідси, - він спробував відвести її.
- Знаєш що, я ... Та як ти можеш? Йому ж боляче, ти розумієш? Ні, ти
не розумієш!
Дівчина відштовхнула хлопця і підійшла до чоловіка. Хлопець ще раз
спробував утримати її. Вона рішуче відсмикнула руку.
- Що з вами? - Запитала вона чоловіка. - Що з вашою ногою.
- Я зламав її ... у мене кров. Я не знаю, що робити і де в цьому місті
лікарня.
Мені дуже боляче.
Онищук Олена Петрівна
Олександрійський колегіум – спеціалізована школа
- Зараз, зараз. Дозвольте, я подивлюся. Потерпіть. Треба викликати
"швидку".
- Спасибі, леді, дякую ...
- Послухай, - звернулася дівчина до молодого чоловіка, який підійшов
до них, - у тебе немає мобільного телефона?
Хлопець промовчав. Дівчина допитливо подивилася на нього і раптом
відчула відразу, яка відчувалась у його позі, погляді ... Вона піднялася і
наблизилася до хлопця.
- Іди звідси! Ніколи більше не дзвони мені і не приходь! Я більше
знати тебе не хочу.
- Невже ти через якогось бомжа, алкоголіка можеш так вчинити?
Дурна! Ти пошкодуєш про це.
Дівчина знизала плечима і знову опустилася на коліна. Хлопець
пішов геть.
- У вас відкритий перелом, - промовила вона. - Я піду викликати
лікаря. Потерпіть, - вона швидко пішла до телефонного автомату.
- Дівчино! - Окликнув її чоловік - Спасибі вам! - Дівчина обернулася і
посміхнулася. - Ви обов'язково знайдете собі щастя.
- Чому молодий чоловік відмовився допомогти?
- Як би ви вчинили в цьому випадку?
- Як зазвичай робите ви, якщо бачите, що людині потрібна допомога?
- Як ми повинні чинити з людьми, які просять милостиню?
Висновок. Зробивши добро, людина сама стає кращою, чистішою,
світлішою. Якщо ми будемо уважні до будь-якої людини, з якою
вступаємо у взаємодію, чи то випадковий перехожий або друг, - це і буде
прояв доброти.
-Ми бачимо, що є два шляхи розвитку особистості - толерантний і
інтолерантний.
Онищук Олена Петрівна
Олександрійський колегіум – спеціалізована школа
Вправа "Толерантна та інтолерантна особистості"
Шлях інтолерантності характеризується уявленням людини про
власну винятковість, низьким рівнем вихованості, почуттям дискомфорту
існування в дійсності ,що його оточує, бажанням влади, неприйняттям
протилежних поглядів, традицій і звичаїв. Інтолерантні особистості ділять
світ на дві частини: чорну і білу. Для них не існує напівтонів. Є тільки два
сорти людей - погані і хороші. Вони роблять акцент на відмінностях між
"своїми" і "чужими".
Толерантний шлях - це шлях людини, яка добре знає себе,
комфортно почуває себе в навколишньому середовищі, розуміючи інших
людей і готова завжди прийти на допомогу, людина з доброзичливим
ставленням до інших культур, поглядів, традицій. Толерантна людина
бачить світ у всьому його розмаїтті.
- А тепер вам потрібно розподілити слова в II колонки, де в I - колонці
- риси, притаманні толерантній особистості, у II - риси, притаманні
інтолерантній особистості:
Терпіння, почуття гумору, нерозуміння, повага думки інших,
ігнорування,  егоїзм,  доброзичливість,  вміння  володіти  собою,
нетерпимість,  вираз  зневаги,  дратівливість,  уміння  слухати
співрозмовника, байдужість, цинізм, розуміння і прийняття, чуйність,
допитливість, гуманізм, невмотивована агресивність.
Онищук Олена Петрівна
Олександрійський колегіум – спеціалізована школа
Толерантна особистість  Інтолерантна особистість
Повага до думки інших
Доброзичливість
Бажання щось робити разом
Розуміння і прийняття
Чуйність, допитливість
Поблажливість
Довіра, гуманізм
Нерозуміння
Ігнорування
Егоїзм
Нетерпимість
Вираження зневаги
Дратівливість
Байдужість
Цинізм
Невмотивована агресивність
Вправа "Чарівна крамниця"
Дає учасникам можливість з'ясувати, яких якостей їм не вистачає
для того, щоб вважатися справді толерантними людьми.
- Уявіть, що існує лавка, в якій є вельми незвичайні "речі": терпіння,
поблажливість, прихильність до інших, почуття гумору, чуйність, довіра,
альтруїзм, вміння володіти собою, доброзичливість, гуманізм, уміння
слухати, допитливість, здатність до співпереживання.
- Я виступлю в ролі продавця, який обмінює одні якості на інші.
Беруть участь усі бажаючі. Викликається учасник. Він може обрати одну
або декілька "речей", яких у нього немає. (Це ті якості, які, слабко
виражені у даного учасника). Наприклад, покупець просить у продавця
терпіння. Продавець з'ясовує, скільки і навіщо йому потрібно, і в яких
випадках він хоче бути терплячим. В якості плати продавець просить щось
Онищук Олена Петрівна
Олександрійський колегіум – спеціалізована школа
взамін, наприклад, той може розплатитися почуттям гумору, якого у нього
в надлишку.
ІІІ Заключна частина
Заключне завдання "Дерево толерантності"
- Візьміть кожен по листочку і напишіть на них, що, по-вашому, треба
зробити, щоб школа стала простором толерантності, тобто, щоб відносини
в ній стали якомога більш толерантними. (Учні на листочках паперу у
формі листочка якогось дерева пишуть, що треба зробити, щоб школа
стала "Простором толерантності", листочки наклеюються на символічний
малюнок дерева без листя, він вивішується у класі.)
- Наприкінці мені хочеться сказати, що клас - це маленька родина. І
хочеться, щоб в цій родині завжди панували доброта, повага,
взаєморозуміння, не було б ні лайки, ні сварок.



среда, 23 ноября 2016 г.

Виховний захід "Бути на Землі Людиною"

Бути на Землі Людиною

Тема: Бути на Землі Людиною.

Мета: навчати учнів оволодівати спілкуванню та навичкам взаємної допомоги, вмінню радіти успіхам ближніх та поділяти їх труднощі.

Обладнання: костюми для учнів, які братимуть участь в інсценуванні (Діогена та Прометея).

Хід заняття


На класній дошці написано епіграф заняття:

Ти знаєш що ти — Людина?

Ти знаєш про це чи ні?

Усмішка твоя— єдина,

Мука твоя — єдина,

Очі твої — одні.

Слово вчителя:
Проблема Людини і людяності хвилювала людство в усі
часи. Ще в V ст. до Різдва Христового китайський філософ
Конфуцій писав про те, що потрібно виховувати в собі людяність та доброзичливість.   

Виховувати людяністьце оволодівати мистецтвом спілкування та навичками взаємної допомоги, радіти успіхам ближніх та поділяти їх скорботу, любити та жертвувати, плакати та сміятися, переживати та сподіватися. Тільки людяність і ніщо інше є ідеальною формою співжиття.
Ми всі з’явились на світ одне для одного. Тільки разом, допомагаючи й турбуючись одне про одного, ми можемо піднімати самих себе на п’єдестал людяності. Чим ми добріші до людей, чим більше провин їм прощаємо, більше їх жаліємо, а не судимо, тим краще для нас.
Дивують часи стародавніх Греції та Риму, Які різні таланти виявляли тоді зовсім молоді люди! Олександр Македонський, письменник і великий полководець, у двадцять років розпочав завоювання Сходу. В цьому ж віці Сципіон і Ганнібал укладали великі проекти і здійснювали великі задуми. Ще не дійшовши змужнілості, Помпей, переможець у Європі, Азії і Африці, покрив своєю славою світ.
Може, колишні люди відрізнялися від теперешніх? Може, організація їх була довершеніша? Безперечно— ні; бо в науках і мистецтвах мореплавства, фізики, годинникарства, математики тощо новітні люди переважають давніх.

«Отже, ту вишуканість у моралі, політиці й законодавстві, яку ці останні так довго зберігали, слід розглядати як наслідок їхнього виховання»,— писав визначний французький філософ, просвітитель і матеріаліст XVIII століття Гельвецій. Майже через два століття потому Василь Сухомлинський скаже, що бути справжньою людиною — це означає віддавати сили своєї душі в ім’я того, щоб люди навколо тебе були красивими, духовно багатими, щоб у кожної людини, з якою ти зустрічаєшся в житті, залишалося щось хороше від тебе, від твоєї душі.
Виступ учня-читця.

1-й учень

Ти знаєш, що ти — Людина? 
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя — єдина,
Мука твоя — єдина,
Очі твої – одні.

Вчитель: Ми забули про людяність — і це забуття призвело до бездуховності, безвір’я, страшних злочинів, невиліковних захворювань, сліз, горя, завело нас у глухомань.

Виступ учня-читця.

2-й учень
Не нарікай на глухість душ людських
І не гостри в злобі на,них зубів
А ти, що людям доброго зробив,
Що вимагаєш доброти від них?
Чого мовчиш?
Подумай і збагни,
Але уже з низької висоти,
І зваж, і переваж; а хто є ти?
І зваживши, нікого не вини,
А сам в своє більмо душі заглянь,
Чи там хоч раз добром світила рань
І променем зорилася святим?
І ти збагнеш, що до твоїх страждань
Не відгукнеться й власна глухомань,
А ти шукаєш в людях доброти.

Вчитель:

Леоніду Первомайському належать такі чудові рядки: «Я винний втому, що світ не кращий…» Чи задумувались ми над тим, що Кожний з нас винний втому, що діється навколо нас. Ні, ми думаємо, що це світ завинив перед нами, зустрів наш прихід невмитим. Ми ж мали народитися для любові, щастя й сонця досхочу, а бачимо світ у плямах крові й по горло в людському плачі.
В погоні за матеріальними благами ми втратили людину. Ми, мабуть, забули, що за гроші можна придбати:
Ліжко, але не сон.
Книги, але не Розум
Ліки, але не здоровя
Розкіш, але не культуру.
Прикраси, але не красу.
Розваги, але не кохання.
Добробут, але не щастя.

Максим Горький якось сказав, що диваки прикрашають світ.


Наперед виходить Діоген . Далі відбувається невеличке інсценування.


Інсценування «Диваки — рятівники світу».

Психолог. Ось, погляньте, це, мабуть, один із тих диваків, який з’явився, щоб прикрасити наш світ.

1-й учень. Він із ліхтарем удень!    

2-й учень. Хто ти і що шукаєш у нашому храмі науки серед білого дня з ліхтарем?

Діоген. Я грецький філософ і прийшов до вас з IV століття до вашої ери. Я шукаю людину!

1-й учень. Ну й дивак! Він шукає людину, а хіба ж ти не зустрів по дорозі сюди тисячі людей? Хіба ж ти без ліхтаря не бачиш, яка перенаселена наша планета. Куди б не пішов чи поїхав, то ніде розминутися з людьми.
 Діоген. Так, я бачу, що всі ви маєте вигляд людей. Але мати вигляд неважко, а от бути людиною дуже важко. Що значить бути людиною?

2-й учень . Бути благородним.

1-й учень. Горіти заради іншого, як горить свічка.

2-й учень. Бути надією для будь-якого подорожнього.

1-й учень. Допомагати іншим, турбуватися один про одного.

2-й учень. Допомагати кожному в біді.

Вчитель: Творити добро, примножувати кількість щасливих людей на Землі. Не бути слабодухими, безпринципними: ніколи не дозволяти заворушитись у душі мерзенному черв’ячку, ім’я якому «моя хата скраю». Не бути байдужим.
Один філософ сказав: «Бійтесь байдужих. Вони не зраджують і не вбивають, але за їхньою мовчазною згодою відбувається і те й іншею.

Діоген. В усі епохи були справжні Люди. Історія Риму знає багато прикладів благородства і щиросердя, інакше кажучи — величі душі. Коли Сципіон отримав перемогу в Іспанії, серед узятих в полон виявилась юна принцеса рідкісної краси, яка незабаром мала вийти заміж за знатного співвітчизника. Сципіон також був юний, гарний, неодружений ідо того ж переможець. Але він наказав, щоб за принцесою доглядали не гірше, ніж у рідному домі, і як тільки він розшукав її нареченого, віддав йому принцесу, а гроші, які прислав її батько як викуп, віддав їй у придане. Він покорив Іспанію не тільки зброєю, але і своїм благородством.

1-й учень. Діоген, в наш час також є багато прекрасних і благородних людей. Я хочу розповісти про одного вчителя військової справи. Його звали Юрій Лелюков. Старший лейтенант прикордонних військ у запасі. Він показував старшокласникам, як поводитися з гранатою. Привів її в бойову
готовність і раптом побачив димок. Зрозумів: в його руках не навчальна, а бойова граната. До вибуху залишилось 4 секунди. Можна було кинути гранату на подвір’я через вікно, але там шеренгою йшли на обід першокласники, а в класі також сиділо двадцять шість учнів. Щоб урятувати їх, він прийняв єдине правильне рішення кинувся в куток, нагнувся і міцно притиснув гранату до свого тіла. І в ту хвилину — вибух. Юрій Лелюков виконав перед людьми свій найвищий людський обов’язок — пожертвував собою, щоб врятувати інших.

Діоген. Я зворушений. Я ще не бачу у вас вад і заповідаю вам: будьте Людьми, а я піду шукати далі.
Наперед виходить Прометей.

Прометей. Колись я подарував вам вогонь. Сьогодні я спустився з Олімпу, щоб запропонувати вам дві дороги. Куди вони ведуть, я. скажу пізніше, коли ви їх оберете. Перша дорога — вузька, крута, безводна, поросла чагарниками і повна небезпек. Тільки в кінці вона стає рівною, гладенькою, з родючими гаями. Друга дорога — гладенька, поросла квітами, повна насолод, лише в кінці вона стає вузькою, крутою, кам’янистою, небезпечною. Перша — дорога волі, друга — рабства. Яку дорогу ви обираєте?

1-й та 2-й учні. Ми обираємо першу дорогу.

Прометей. А чому ж вона така важка?    

1-й учень. Справжньою людиною можна стати лише тоді, коли зрозумієш, що таке «важко». Не йди легким шляхом. Іди найважчим. Подолання труднощів підносить людину. Постав над собою хоч сто вчителів — вони будуть безсилі; якщо ти сам не зможеш примусити себе й вимагати від себе.

Інсценування закінчується.
Вчитель:

Ніщо вжитті не дається без поту і праці. Людина, яка з дитинства навчилась долати перешкоди, допомагати іншим, не піддаватися легким спокусам, перемагати власні лінощі (а перемога над собою — це найбільша перемога), зможе стати Людиною, а шлях розваг і насолод обов’язково згубить людину.
Ми часто нарікаємо на дорогу, якою йдемо, на обставини, що склалися, на людей, які оточують нас. Ми забуваємо, що починати потрібно із себе і все шукати в собі. І зараз я би хотіла поговорити про толерантність, адже, бути людяними також означає бути толерантними. Діти , чи знаєте ви , що таке толерантне ставлення до людей ?
Толерантність - це повага, прийняття і правильне розуміння багатого різноманіття культур нашого світу, форм самовираження і способів прояву людської індивідуальності.
 Визначення слова толерантність різними мовами земної кулі звучить по-різному:
 -в іспанській мові воно означає здатність визнавати відмінні від своїх власних ідеї або думки;

французькій мові - відношення, при якому допускається, що інші можуть думати чи діяти інакше, ніж ти сам;

англійській мові - готовність бути терпимим, поблажливим;

китайській мові - бути великодушним по відношенню до інших ;

арабській мові - прощення, поблажливість, м'якість, милосердя, співчуття, прихильність, терпіння, прихильність до інших;

українській мові - здатність терпіти щось або когось (бути витриманим, витривалим, стійким, вміти миритися з існуванням чогось, когось)
Вчитель:
-Яке з визначень вам імпонує найбільше? (Відповіді).
-Чому, на ваш погляд, в різних країнах визначення різні? (Відповіді).
-А що ж об'єднує ці визначення? (Відповіді).
-Чому так актуальна толерантність в даний час? (Відповіді).

(Далі учасники узагальнюють все сказане, роблять висновок, що толерантність - не пасивне, неприродне підкорення думці, поглядам і діям інших, не покірне терпіння, а активна моральна позиція і психологічна готовність до терпимості в ім'я позитивної взаємодії між етносами, соціальними групами, в ім'я позитивної взаємодії з людьми іншої культурної, національної, релігійної або соціальної середовища.).

Вчитель:
Слово толерантність я зобразила у вигляді сонця. Давайте, зобразимо ваші відповіді у вигляді промінчиків. (Учасники висловлюють свої думки). Толерантність-це…  прощення, повага до прав інших людей,  співробітництво, дух партнерства, сприйняття інших такими, якими вони є  повага до людської гідності, милосердя, співчуття, терпимість до думок ,віросповідань, поведінки інших людей.

Вчитель:
Набирає обертів третє тисячоліття. Прогрес невблаганно рухається вперед. Техніка прийшла на службу людині. Здавалося б, життя має стати спокійнішм. Але ми все частіше чуємо слова: біженець, жертва насильства ... У сьогоднішньому суспільстві відбувається активний ріст екстремізму, агресивності, розширення зон конфліктів. Ці соціальні явища особливо зачіпають молодь, якій в силу вікових особливостей властивий максималізм, прагнення до простих і швидких рішень складних соціальних проблем. Будь-яка людина робить у житті різні вчинки. В одних ситуаціях вона чинить правильно і проявляє свої хороші якості, але іноді буває і навпаки.


Сценка "Перед вами два шляхи. Обирайте ... "
Молодий чоловік і його дівчина гуляли містом. На бордюрі сидів погано одягнений літній чоловік. Біля нього валялася сумка. Він тихенько стогнав, а в очах стояли сльози. –
-Почекай, я підійду до нього, - сказала дівчина.
- Не здумай. Він брудний, ти підчепиш заразу, - відповів молодий чоловік, стиснувши її руку.
- Відпусти. Бачиш у нього зламана нога. Дивись, дивись, у нього кров на штанині.
- А нам-то що? Він сам винен.
- Відпусти мою руку, ти робиш мені боляче. Йому потрібна допомога.
 - Кажу тобі: він сам у всьому винен. Працювати треба, а він жебракує, краде, пиячить. Навіщо йому допомагати?
- Я все одно підійду. - Дівчина вирвала руку.
- Я тебе не пущу. Ти - моя дівчина і не смій спілкуватися зі "всякими". Ходімо звідси, - він спробував відвести її.
- Знаєш що, я ... Та як ти можеш? Йому ж боляче, ти розумієш? Ні, ти не розумієш! Дівчина відштовхнула хлопця і підійшла до чоловіка. Хлопець ще раз спробував утримати її. Вона рішуче відсмикнула руку.
- Що з вами? - Запитала вона чоловіка. - Що з вашою ногою.
- Я зламав її ... у мене кров. Я не знаю, що робити і де в цьому місті лікарня. Мені дуже боляче.
-Зараз, зараз. Дозвольте, я подивлюся. Потерпіть. Треба викликати "швидку". - Спасибі, леді, дякую ...
- Послухай, - звернулася дівчина до молодого чоловіка, який підійшов до них, - У тебе немає мобільного телефона? Хлопець промовчав. Дівчина допитливо подивилася на нього і раптом відчула відразу, яка відчувалась у його позі, погляді ... Вона піднялася і наблизилася до хлопця.
- Іди звідси! Ніколи більше не дзвони мені і не приходь! Я більше знати тебе не хочу.
- Невже ти через якогось бомжа, алкоголіка можеш так вчинити? Дурна! Ти пошкодуєш про це.
Дівчина знизала плечима і знову опустилася на коліна. Хлопець пішов геть. - -У вас відкритий перелом, промовила вона. - Я піду викликати лікаря. Потерпіть, вона швидко пішла до телефонного автомату.
-         Дівчино! - Окликнув її чоловік - Спасибі вам!  Дівчина обернулася і посміхнулася.  Ви обов'язково знайдете собі щастя.
-          
-         Вчитель
-         - Чому молодий чоловік відмовився допомогти?
-         - Як би ви вчинили в цьому випадку?
-         - Як зазвичай робите ви, якщо бачите, що людині потрібна допомога?
-         - Як ми повинні чинити з людьми, які просять милостиню?
-          
-         Висновок. Зробивши добро, людина сама стає кращою, чистішою, світлішою. Якщо ми будемо уважні до будь-якої людини, з якою вступаємо у взаємодію, чи то випадковий перехожий або друг, - це і буде прояв доброти. -Ми бачимо, що є два шляхи розвитку особистості - толерантний і інтолерантний.
-          
Вправа "Толерантна та інтолерантна особистості"
Шлях інтолерантності характеризується уявленням людини про власну винятковість, низьким рівнем вихованості, почуттям дискомфорту існування в дійсності ,що його оточує, бажанням влади, неприйняттям протилежних поглядів, традицій і звичаїв. Інтолерантні особистості ділять світ на дві частини: чорну і білу. Для них не існує напівтонів. Є тільки два сорти людей - погані і хороші. Вони роблять акцент на відмінностях між "своїми" і "чужими".

Толерантний шлях - це шлях людини, яка добре знає себе, комфортно почуває себе в навколишньому середовищі, розуміючи інших людей і готова завжди прийти на допомогу, людина з доброзичливим ставленням до інших культур, поглядів, традицій. Толерантна людина бачить світ у всьому його розмаїтті. - А тепер вам потрібно розподілити слова в II колонки, де в I - колонці - риси, притаманні толерантній особистості, у II - риси, притаманні інтолерантній особистості:
 Терпіння, почуття гумору, нерозуміння, повага думки інших, ігнорування, егоїзм, доброзичливість, вміння володіти собою, нетерпимість, вираз зневаги, дратівливість, уміння слухати співрозмовника, байдужість, цинізм, розуміння і прийняття, чуйність, допитливість, гуманізм, невмотивована агресивність.

Вправа "Чарівна крамниця"

Дає учасникам можливість з'ясувати, яких якостей їм не вистачає для того, щоб вважатися справді толерантними людьми. - Уявіть, що існує лавка, в якій є вельми незвичайні "речі": терпіння, поблажливість, прихильність до інших, почуття гумору, чуйність, довіра, альтруїзм, вміння володіти собою, доброзичливість, гуманізм, уміння слухати, допитливість, здатність до співпереживання. - Я виступлю в ролі продавця, який обмінює одні якості на інші. Беруть участь усі бажаючі. Викликається учасник. Він може обрати одну або декілька "речей", яких у нього немає. (Це ті якості, які, слабко виражені у даного учасника). Наприклад, покупець просить у продавця терпіння. Продавець з'ясовує, скільки і навіщо йому потрібно, і в яких випадках він хоче бути терплячим. В якості плати продавець просить щось  взамін, наприклад, той може розплатитися почуттям гумору, якого у нього в надлишку.

Заключна частина  Заключне завдання "Дерево толерантності" - Візьміть кожен по листочку і напишіть на них, що, по-вашому, треба зробити, щоб школа стала простором толерантності, тобто, щоб відносини в ній стали якомога більш толерантними, людяними (Учні на листочках паперу у формі листочка якогось дерева пишуть, що треба зробити, щоб школа стала "Простором толерантності", листочки наклеюються на символічний малюнок дерева без листя, він вивішується у класі.) - Наприкінці мені хочеться сказати, що клас - це маленька родина. І хочеться, щоб в цій родині завжди панували доброта, повага, взаєморозуміння, не було б ні лайки, ні сварок.

Виступ учня-читця.
3-й учень
Ти — сам загадка.

Відгадай себе,
І все, мабуть, тоді на місце стане.
Червоне, біле, ніжно-голубе, 
Відкриється за шторою туману.
В твоїх очах світає небокрай,
А дум плоди, мов яблука на вітах…
Насамперед, себе ти розгадай,
Коли ти хочеш інших зрозуміти.


 Вчитель:
Справжня духовність — у самовіддачі. Даруйте людям радість, робіть їм добро, не чекаючи віддачі. Робіть добро тим, з ким ви, можливо, зустрінетесь раз ужитті. Пам’ятайте, що все повертається, як бумеранг. Добро — добром, зло — злом.

Виступ учня-читця.
4-й учень
Я вірю в силу доброти,
Добро завжди сильніше злого,
Дає наснагу, щоб цвісти
І світлу обирать дорогу.
Я вірю в силу доброти,
Що на торжку не продається,
Що кривди розбива пласти,
Красою тулиться до серця.
Я вірю в силу доброти,
Що має долю роботящих,
Що хоче, щоб і я, іти,
І все було у світі кращим.